Kryminologia to interdyscyplinarny kierunek edukacyjny poświęcony poznawaniu różnych typów przestępstw, istoty przestępczości oraz metod jej zapobiegania i zwalczania. Uczestnicy zajęć zgłębiają teoretyczne i praktyczne aspekty kryminologii z elementami kryminalistyki, analizując przyczyny i mechanizmy zjawisk kryminogennych oraz sposoby ich przeciwdziałania.
W ramach zajęć uczennice i uczniowie przyglądają się m.in. zjawiskom społecznym, psychologicznym i prawnym, które wpływają na wybory jednostek. Omawiają również zagadnienia z zakresu socjologii dewiacji, psychologii sądowej, prawa, statystyki i wiktymologii – nauki o ofierze przestępstwa.
Zajęcia mają charakter wykładowo-warsztatowy z dużym naciskiem na interakcję, dyskusję, analizę przypadków, pracę w grupach oraz burze mózgów.
Uczestnicy kierunku mają również możliwość wzięcia udziału w Warsztatach Kryminalistycznych, które stanowią doskonałe uzupełnienie zdobywanej wiedzy.
Pierwszeństwo w zapisach na warsztaty mają uczestniczki i uczestnicy kierunku Kryminologia oraz Kryminalistyka.
Kierunek realizowany jest w ramach porozumienia z Centrum Nauk Sądowych Uniwersytetu Warszawskiego, co gwarantuje wysoki poziom merytoryczny i zgodność programu z aktualnymi trendami w edukacji akademickiej.
➔ Jakie czynniki wpływają na zachowania przestępcze?
➔ Kim są sprawcy przestępstw i dlaczego niektórzy ludzie popełniają przestępstwa, a inni nie?
➔ Czym jest wiktymizacja i jak wspierać ofiary przestępstw?
➔ Jak manipulować statystykami i jak je rzetelnie analizować?
➔ Jakie są metody prewencji i interwencji w kontekście przestępczości?
Kierunek dedykowany jest młodzieży w wieku 15–18 lat, która:
➔ interesuje się przestępczością, zjawiskami społecznymi i psychologicznymi,
➔ myśli o pracy w organach ścigania, instytucjach prawnych, służbach specjalnych, organizacjach pozarządowych lub jednostkach badawczych,
➔ planuje studia na kierunkach takich jak: prawo, psychologia, kryminologia, bezpieczeństwo wewnętrzne czy socjologia.
➔ Szukają wartościowej edukacji pozalekcyjnej, która rozwija i inspiruje.
➔ Zrozumienie zjawisk społecznych i prawnych w kontekście przestępczości
➔ Wiedzę wykraczającą poza program szkoły średniej
➔ Umiejętności przydatne w dalszej edukacji i życiu społecznym
➔ Certyfikat ukończenia edukacji pozalekcyjnej na kierunku Kryminologia
DZIEKANKA WYDZIAŁU KRYMINOLOGII I KRYMINALISTYKI
dr hab. Dagmara Woźniakowska, prof. UW
Kierowniczka Katedry Kryminologii i Polityki Kryminalnej Wydziału Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Prezeska Zarządu Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego. Członkini Europejskiego Towarzystwa Kryminologicznego i Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
Naukowo zajmuje się wiktymologią, problematyką nękania na tle emocjonalnym, zachowaniami dewiacyjnymi nieletnich i kobiet, medialnym prezentowaniem przestępczości, przestępczością cudzoziemców oraz polityką wymiaru sprawiedliwości. Jej absolutną pasją jest edukacja prawna.
Zajęcia na Uniwersytecie Młodzieżowym mają charakter zajęć pozalekcyjnych i są zaplanowane w taki sposób, aby nie kolidowały ze standardową nauką w szkole. Są prowadzone w jedną lub dwie soboty w miesiącu (w zależności od wybranej ścieżki studiów) w salach wykładowych (7 miast w Polsce), hybrydowo oraz przez Internet (online i asynchronicznie).
Uniwersytet Młodzieżowy jest pionierem w obszarze edukacji na poziomie akademickim skierowanej do młodzieży. Jesteśmy ośrodkiem interdyscyplinarnym, który skupia wybitne grono wykładowców akademickich – z polskich i zagranicznych uczelni, uznane autorytety i praktyków w swoich dziedzinach.
W Uniwersytecie Młodzieżowym nie stosujemy weryfikacji wiedzy w tradycyjnych formach tj. klasówek, testów czy egzaminów ustnych, tak jak ma to miejsce w szkołach powszechnych. W Uniwersytecie Młodzieżowym wiedza weryfikowana jest na podstawie aktywności podczas zajęć oraz obserwacji i oceny umiejętności praktycznych studenta.
Każdy student niezależnie od wybranego programu studiów może bezpłatnie brać udział we wszystkich organizowanych przez Uniwersytet Młodzieżowy wykładach fakultatywnych oraz wydarzeniach – w tym wizytach studyjnych.
Wykłady oraz wydarzenia organizowane są zarówno stacjonarnie, jak i online.
Wszyscy studenci Uniwersytetu Młodzieżowego po ukończeniu minimum roku studiów otrzymują dyplom ukończenia wraz z suplementem do dyplomu zawierającym wykaz przedmiotów oraz osób prowadzących zajęcia. W przypadku udziału w zajęciach tylko przez jeden semestr student otrzymuje certyfikat potwierdzający udział w zajęciach.
*W programie ramowym studiów znajdziesz informacje o tym, na jakie zajęcia będziesz uczęszczać, studiując na tym kierunku.
➔ Podstawowy – 4 godziny | jedna sobota w miesiącu
➔ Rozszerzony – 8 godzin | po 4 godziny w dwie soboty w miesiącu – w zależności od wybranego kierunku
➔ Hybrydowy – 8 godzin | dwie soboty w miesiącu – 4 godziny na sali wykładowej oraz 4 godziny przez Internet
Dodatkowo każdy student niezależnie od wybranego programu studiów może bezpłatnie brać udział we wszystkich organizowanych przez Uniwersytet Młodzieżowy wykładach fakultatywnych oraz wydarzeniach – w tym wizytach studyjnych.
Uniwersytet Młodzieżowy dokłada wszelkich starań, aby nasza oferta edukacyjna była dostępna i przyjazna dla wszystkich uczniów, niezależnie od indywidualnych potrzeb i ograniczeń zdrowotnych.